Podsumowanie warsztatów graficznych dla nauczycieli
W ramach X edycji programu „Sztuka Wyboru” w dniach 13-15 września 2023 roku, w Toruniu miały miejsce wyjątkowe warsztaty graficzne w ramach programu "Sztuka Wyboru". Organizatorami programu „Sztuka Wyboru” są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy oraz Fundacja Tumult – organizator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage.
W ramach programu podejmowanych jest szereg działań mających poprawić bezpieczeństwo młodzieży i mobilizować ją do podejmowania działań na rzecz rówieśniczej profilaktyki uzależnień. W tym roku zaprosiliśmy pedagogów i plastyków ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz pedagogów z placówek kulturalno-oświatowych zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim do przestrzeni udostępnionych przez Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naszym głównym celem było zachęcenie kadry nauczycielskiej do włączenia się w nasz program, dostarczając im wiedzy i umiejętności potrzebnych do wspólnego tworzenia konkursowych plakatów profilaktycznych w swoich placówkach. Warsztaty zostały sfinansowane z budżetu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w ramach "Wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim na lata 2022-2025".
Jednym z głównych założeń projektu jest profilaktyka rówieśnicza i troska o dobrostan uczniów, dlatego też Justyna Fiałkowska, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, pedagog, psychoterapeuta Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach przeprowadziła warsztat pt. „Dlaczego młodzi ludzie sięgają po środki psychoaktywne? - Postępowanie specjalistów w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od środków o działaniu psychoaktywnym”, w ramach którego omówiono istotne problemy młodzieży i zagadnienia, na które nauczyciele powinni zwracać uwagę w obecnych trudnych czasach.
Kolejne godziny poświęcono na praktyczną stronę tworzenia plakatów, prowadzony przez odpowiedzialnych za aspekt artystyczny projektu Maję Wolną i Konrada Gelerta. Profesor Maja Wolna jest wykładowcą akademickim, uznaną artystką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, znakomitą w dziedzinie projektowania plakatów i ilustracji, natomiast Konrad Gelert to absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Użytkowej.
Podczas warsztatów uczestnicy zdobyli praktyczną wiedzę dotyczącą procesu tworzenia plakatu, a także mieli okazję wypróbować swoje umiejętności tworząc własne projekty pod czujnym okiem prowadzących. Drugi dzień to głównie praca nad samymi plakatami, od etapu koncepcyjnego po wybór techniki i finalne wdrożenie pomysłu na papier.
Program „Sztuka Wyboru” ciągle jest rozwijany celem osiągniecia jak najlepszych efektów, dlatego też wprowadziliśmy jeszcze jeden dzień warsztatów pn. „Moc świadomości” w trakcie którego uczniowie prowadzeni przez nauczycieli oraz Maję Wolną i Konrada Gelerta tworzyli własne projekty. Dzięki temu 60 uczniów z kujawsko-pomorskich szkół miało okazję popracować pod okiem naszych ekspertów, a nauczyciele mieli okazję wypróbować nowo zdobyte umiejętności. Dowodem na to, że uczniowie żywo interesują się nowymi sposobami walki z zagrożeniami może być praca jednej z uczennic dotycząca opracowywanego obecnie lakieru wykrywającego w drinkach substancje chemiczne wchodzące w skład tabletki gwałtu.
Warsztaty zakończyły się wspólnym omówieniem wykonanych prac. Jako organizatorzy, mamy nadzieję, że udało się zainspirować nauczycieli do fascynacji światem plakatu, a ci przekażą tę pasję swoim uczniom, których prac z niecierpliwością oczekujemy w konkursie.
Korzystając z okazji, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie graficznym. Celem jest stworzenie plakatu profilaktycznego przeciwdziałającego problemom związanym z uzależnieniami, ograniczenie skali występowania zjawisk patologicznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz promowanie pozytywnych alternatyw dla spędzania wolnego czasu. Problem uzależnień jest traktowany szeroko począwszy od niebezpieczeństwa używania środków psychoaktywnych takich jak narkotyki, dopalacze, alkohol, wyroby tytoniowe, poprzez uzależnienia od hazardu, aż po uzależnienia od nowoczesnych technologii i mediów cyfrowych.
Informacje o konkursie graficznym - link