Podsumowanie warsztatów filmowych - Aktualności - Sztuka Wyboru

Aktualności

Podsumowanie warsztatów filmowych

W dniach od 10 do 12 maja oraz od 17 do 19 maja 2013 r. odbyły się warsztaty filmowe w ramach drugiej edycji programu Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy pt. SZTUKA WYBORU. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Kręcę filmy, nie zadymy”. Tym razem tematem przewodnim jest zapobieganie zjawisku przemocy rówieśniczej.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie z gimnazjów i liceów z terenu całego województwa, pod opieką nauczycieli. Po raz kolejny do udziału w naszym programie zakwalifikowali się również wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Szubinie. Warsztaty zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy wspólnie z Fundacją TUMULT (organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Autorów Sztuki Filmowej „Camerimage”) i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy.

Obie edycje warsztatów rozpoczęły się w piątkowe popołudnie w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Zaczęliśmy od prezentacji filmu estońskiego reżysera Ilmara Raaga pt. „Nasza klasa”, który doskonale wpisywał się w tematykę tegorocznej edycji programu. Po projekcji zorganizowaliśmy debatę na temat problemu przemocy rówieśniczej w szkołach. Mówiliśmy o wielu sprawach związanych z problemem szkolnej przemocy: przyczynach agresji, sposobach jej zapobiegania, roli uczniów i nauczycieli w ograniczaniu skali tego zjawiska. Liczymy na to, że gorąca dyskusja prowadzona przy wsparciu psychologa – pani Małgorzaty Żydowicz, stanie się dla uczestników warsztatów przyczynkiem do kreowania pomysłów na filmy konkursowe. Dzięki zaangażowaniu naszych przyjaciół z TUMULTU warsztaty filmowe były jak zwykle poprowadzone na bardzo wysokim poziomie. Tym razem wykłady na temat pracy operatora poprowadził Piotr Wojtowicz (operator filmowy i reżyser, który brał udział w tworzeniu między innymi takich filmów i seriali jak: "Sztos", "Różyczka", "Czas honoru", "Kto nigdy nie żył...", "Kryminalni", "Tam i z powrotem", "Ekstradycja", "Jutro idziemy do kina" i in.). Drugim wykładowcą z dziedziny zdjęć filmowych był Michał Jaskulski (operator filmowy i reżyser filmów dokumentalnych, reklam i teledysków). Tworzył on klipy muzyczne między innymi dla Niny Nu, Edyty Bartosiewicz, Agnieszki Chylińskiej, Chemii, Mezo, Kazika, Paktofoniki i wielu innych). Młodzi ludzie byli zachwyceni sposobem, w jaki opowiadali oni o pracy operatorów filmowych, zasadach budowania planów, wykorzystywania właściwych ujęć, roli światła i wielu innych elementów wiedzy filmowych operatorów.

Zajęcia na temat roli reżysera i scenarzysty poprowadzili Leszek Ciechoński (autor wielu filmów dokumentalnych, np. „Liberta”, „Tumult nad Łodzią”, czy „Pojednanie doktora Bekkera”, a także reżyser ponad 200 reportaży w „Magazynie Ekspresu Reporterów”) oraz Barbara Białowąs (autorka filmów fabularnych i dokumentalnych „Big Love”, „Moja nowa droga droga”, czy „Dzika plaża”). Podczas tych zajęć przyszli filmowcy poznawali zasady tworzenia scenariusza, kolejnych etapów rozwoju akcji, czy roli reżysera na planie.

 

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wykłady z montażu filmowego. Choć trwały do późnych godzin nocnych (kończyły się w sobotę po godz. 23:00), wszyscy z zaciekawieniem słuchali tego, co miał im do przekazania Tomasz Mączka w asyście Feliksa Novikova, a potem Michała Zielińskiego. Mówił o ewolucji montażu i jego roli w budowaniu akcji filmu unaoczniając wszystko przykładami z filmów klasyki kina. Należy nadmienić, że Tomasz Mączka reprezentował Polskie Stowarzyszenie Montażystów, które od tego roku objęło nasz program patronatem honorowym.

Warsztaty plenerowe po raz kolejny przyniosły wiele niespodzianek. Poprowadzili je nasi starzy znajomi z pierwszej edycji: Michał Zieliński, Marcel Gawryś i Feliks Novikov. Wykazali się, jak zwykle, umiejętnościami pedagogicznymi i w krótkim, zaledwie trzygodzinnym czasie, pokazali młodym ludziom, że pod okiem fachowców umieją oni przygotować naprawdę ciekawe zdjęcia i opowiedzieć ciekawą historię.

Nie zbrakło też nowych twarzy. W pierwszej turze warsztatów gościliśmy bydgoskiego operatora Krzysztofa Nowickiego, autora „Tu było kino” oraz „Basenu”. Wykazał się on znajomością pięknych zakątków Bydgoszczy, które zostały uwiecznione na planach filmowych oraz pokazał zaniedbywane dotychczas dokumentalne podejście do filmów konkursowych . Furorę podczas drugiej edycji zrobił Jan Holoubek pracujący przy filmach „Cień”, „Supermarket”, czy realizujący zdjęcia do serialu ”Świadek Koronny”, “Odwróceni”, “Lekarze”. Skupił się on na roli światła w budowaniu atmosfery zdjęć filmowych i pokazał, że można przekształcić w atrakcyjny plan filmowy nawet opuszczoną salę wykładową.

W naszym programie odbywają się nie tylko zajęcia filmowe, ale skupiamy się też na tym, w jaki sposób wykorzystać film do zajęć edukacyjnych. Tutaj wszystko do powiedzenia miały nasze przyjaciółki z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: Elżbieta Brzozowska i Krystyna Karpińska.

Podczas drugiej edycji warsztatów udało się nam jeszcze wprowadzić eksperymentalnie zajęcia edukacyjne z policjantami. Podkom. Marek Kolinski i asp. Adam Kumkowski wyjaśnili młodym ludziom takie pojęcia jak: nieletni, przestępstwo, demoralizacja, przemoc. Chociaż było już grubo po godz. 22:00, uczestnicy warsztatów nie chcieli ich wypuścić z sali wykładowej. Zajęcia odbyły się w pomieszczeniach Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy oraz w bazie dydaktycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Tym razem nie korzystaliśmy z hotelu i wszyscy uczniowie oraz ich opiekunowie nocowali w nowoczesnej bazie hotelowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, mieszczącej się w nowym budynku Oddziału Prewencji Policji. Wierzymy w to, że wszyscy, którzy przyjechali na nasze warsztaty, zostali zarażeni pasją do tworzenia filmów, a zajęcia pod okiem gości zaproszonych przez Fundację Tumult i metodyków z CEN tchnęły w nich wiarę w siebie, która pozwoli im spełnić filmowe marzenia. Teraz już pozostała tylko ciężka praca nad scenariuszem, poszukiwaniem aktorów, planów filmowych, zrobieniem zdjęć i wieloma innymi zadaniami związanymi z tworzeniem filmów, a potem sama radość na gali finałowej podczas festiwalu „Camerimage”. Czekamy też na efekty pracy młodych ludzi, którzy postanowią wziąć udział w konkursie graficznym. Przypominamy, że prace konkursowe (filmy wraz ze scenariuszami lekcji oraz prace graficzne) można nadsyłać do 30 września 2013 r. Dziękujemy wszystkim naszym przyjaciołom za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Opracował: podkom. Marek Kolinski Wasze filmy nakręcone podczas warsztatów:

 

Organizatorzy |

Kujawy-Pomorze   Województwo Kujawsko-Pomorskie   Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy Fundacja Tumult