2017 Logo strona

czwartek, 03 marzec 2016 00:00

„Wino truskawkowe” reż. Dariusz Jabłoński

Rate this item
(1 Vote)


wino 1
wino 1

Co dzieje się tam, skąd nawet wrony zawracają?
„Wino truskawkowe ” reż. Dariusz Jabłoński

Rzadko, kiedy mamy w polskim kinie styczność z adaptacją tak skomplikowanego w budowie utworu, jakim jest książka znanego prozaika - Andrzeja Stasiuka pt. „Opowieści galicyjskie”. Cykl balladowych opowiadań, których bohaterowie wzajemnie przenikają przez swoje życiorysy, nie łatwo ująć w filmowym obrazie. Jak przypadło na Stasiuka, jego opowiadania mają w sobie gorzką tajemnicę. Jest w nich lirycznie przedstawiony realizm: malownicze pejzaże i z życia wzięte, naturalne dialogi. Nie brakuje także symboli, metafizycznego świata duchów. Jak taką kompilację, w rzetelny sposób odzwierciedlić na ekranie?
Dariusz Jabłonowski wraz z twórcą „Opowieści..” napisali scenariusz. Reżyser sam wyprodukował i zrealizował film w 2008 roku. Nie skupił się jednak jedynie na fabule utworu, lecz jego trudniejszymi do pokazania elementami: nietypowym klimatem oraz kreacjami osobowości poszczególnych postaci. „Wino truskawkowe ” jest koprodukcją polsko – słowacką, a główne role odgrywa w nim Słowak oraz Czeszka.

Andrzej (Jiří Macháček), z zawodu policjant, znalazł się na zakręcie losu, po bolesnej rodzinnej stracie. Postanawiając, rozpocząć nowe życie, wyjeżdża z Warszawy do starej, popegeerowskiej wsi w Beskidzie Niskim. To typowa, mała mieścina, reprezentant konsekwencji politycznych transformacji roku 89’. Miejsce, „skąd nawet wrony zawracają ”. Mieszkańcy Galicji, wiodą spokojne, lecz mało sielskie życie. Byli robotnicy, spędzają całe dnie, popijając na ławce truskawkowe wino, czekając jedynie na zachód słońca. Policjantowi z początku trudno oswoić się w nowym otoczeniu, jednak szybko się klimatyzuje i zaprzyjaźnia z miejscowymi. Następnie, Andrzej zakochuje się w pięknej Lubicy (Zuzana Fialová). Ich kiełkująca miłość nie jest jednak wystawiona na powodzenie. Lubica ponad wszystko pragnie wyrwać się od nudy tamtejszego świata, w czym pomóc ma jej ślub ze sklepikarzem Edkiem. Wkrótce, we wsi ktoś popełnia morderstwo. Zagadka ta, komplikuje losy wszystkich bohaterów, a przede wszystkim ich spojrzenie na świat... Andrzej rozpoczyna własne śledztwo, dzięki któremu próbuje rozliczyć się ze swoją przeszłością..
Zdarza się cud.. ale kto w niego właściwie wierzy?

Zdjęcia do filmu (Tomasz Michałowski) odbywały się na terenie Jaśliska, okolic Krosna, Dukli i Magurskiego Parku Narodowego. Jak mówi sam Stasiuk: „D.Jabłoński ustawił kamerę w tych samych miejscach, w których wiele lat temu wymyśliłem Opowieści galicyjskie”. Filmowa adaptacja zbudowana jest z długich ujęć, brak jej szybkiego tempa akcji..
Twórca, mimo wytworzenia poetyckiego klimatu filmu, nie omija scen kreślących trudne realia skomplikowanych relacji międzyludzkich, czy też brutalności codziennych zmagań. Malownicze pejzaże pogranicza dopełnia piękna, charakterystyczna dla tradycji wschodu muzyka Michała Lorenca (twórcy niezapomnianego soundtracku do „Bandyty” czy „Psów”).
Zarówno prozaik w swojej książce, jak i reżyser w filmie przedstawiają najistotniejsze – tło historii - mieszkańców Galicji, z delikatnej, obserwatorskiej perspektywy.
Obsada filmu pełna jest świetnych, polskich aktorów, wcielających się w drugoplanowe role.
Są wśród nich m.in.: Marian Dziędziel, Maciej Stuhr, Jerzy Radziwiłowicz, Lech Łotocki czy Robert Więckiewicz.
Film jest obrazem, tak zwanego realizmu magicznego - codzienności, bez efektów specjalnych i sztucznych fajerwerków. Chwile, przedstawione przez pryzmat ich barw, dźwięków i przemijania. Cytując A.Stasiuka „Tym razem chyba udało się pokazać niewidzialne ” - miłość, śmierć i pokutujący duch.

Przekonaj się, jak smakuje „Wino truskawkowe”...

Informacje o filmie:www.filmweb.pl

źródła grafik:
Stopklatka

 

autor:
Emilka Lewandowska
wolontariuszka Sztuki Wyboru 

emilia

 

 

Read 1900 times Last modified on czwartek, 03 marzec 2016 13:09
| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webpisf logowojewoda_webpsc_logo psm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2017
fundatorzy nagrod-01 - Kopia