2017 Logo strona

piątek, 08 styczeń 2016 00:00

,AMBASSADA” reż. Juliusz Machulski

Rate this item
(1 Vote)

source filmweb.pl2 2

Juliusz Machulski jest reżyserem takich filmów jak ,,Vabank” czy ,,Seksmisja”. Znamy go również z produkcji ,,Kilera”, ,,Vinci” oraz ,,Ile waży koń trojański?”. Nie ulega wątpliwości, że zasługuje na miano jednego z najlepszych i najbardziej znanych twórców polskiego kina. W filmach Juliusza Machulskiego nie znajdziemy patosu i powagi. Dostarczą nam natomiast dawkę lekkiego kina z poczuciem humoru. Tak samo jest w przypadku AmbaSSady z 2013 roku.
Mela i Przemek, których poznajemy w trakcie kryzysu małżeńskiego wprowadzają się do apartamentu na ulicy Pięknej 15. Mają się zająć luksusowym mieszkaniem wuja. Melania, początkująca aktorka i żona Przemysława Reitera odkrywa, że w miejscu apartamentu, 73 lata temu, znajdowała się niemiecka ambasada. Winda przenosi małżeństwo w czasie do sierpnia 1939 roku. Mają szanse poznać Joachima von Ribbentropa, polskiego szpiega- dziadka Przemka, Antona Reitera oraz samego Adolfa Hitlera. Para decyduje się nie dopuścić do wybuchu II wojny światowej, zmienić losy Polski i całego świata.
,,AmbaSSada” bawi ,dostarczając nam sporej ilości komicznych dialogów. Robert Więckiewicz wcielający się w rolę Adolfa Hitlera i oficera Lepke po raz kolejny udowadnia nam, że jest wybitnym aktorem. Fuhrer jest wiarygodny, a jednocześnie bardzo zabawny. Satyra postaci Adolfa Hitlera mieści się w granicach dobrego smaku. Z pewnością nie jeden Polak chciałby być na miejscu Melanii, która miała okazję ukarania Fuhrera za zbrodnie jakich dokonał. Bartosz Porczyk stworzył kreacje Przemysława i Antona Reiterów. Pierwszy z nich jest wnukiem drugiego. Panowie reprezentują odmienne postawy moralne. Przemek jest pisarzem zafascynowanym II wojną światową. Pragnie napisać książkę o rzekomym sobowtórze Hitlera, niejakim Lepke. Ciężko mu jest odważyć się na gest, który może uratować Polskę. Decyduje się dopiero po obietnicy zapłaty. Pisarz uważa, że współczesność zniszczyła ideę patriotyzmu. Dziadek Przemysława, Anton Reiter jest oddany ojczyźnie ponad wszystko. Pracuje w niemieckiej ambasadzie, by w odpowiednim momencie ukraść maszynę szyfrującą, Enigmę. W filmie Juliusza Machulskiego brakowało mi przedstawienia bliższej relacji Przemka i Antona. Czuję duży niedosyt wobec tej interakcji. Magdalena Grąziowska stworzyła postać charyzmatycznej, impulsywnej Meli. Widz bardzo łatwo się z nią utożsamia i zazdrości możliwości obrazy niemieckich oficerów. Historyczna postać Joachima von Ribbentropa należy do Adama ,,Nergala” Darskiego. Muzyk debiutuje na dużym ekranie. Kreacja Niemca jest zaskakująco dobra, jak na człowieka, który wcześniej nie miał do czynienia z aktorstwem. W filmie dopatrzyłam się zaledwie jednej mocno przerysowanej sceny z udziałem ,,Nergala”. Nie przeszkadza ona jednak w ogólnym odbiorze całego filmu. Ribbentrop jest silną i wyrazistą postacią, jak na Niemca przystało, rzadko widać u niego jakiekolwiek emocje. Resztę tła stanowią niezwykły Jan Englert oraz Aleksandra Domańska w roli sensualnej Ingeborg.


Całokształt obrazu Juliusza Machulskiego przypomina mi świat teatru telewizji. Akcja w przeważającej części filmu toczy się w budynku tytułowej ambasady i apartamentowca. Często spotkamy się z płynnymi przejściami kamery na danego bohatera. Widać, że wcielający się w główne role Bartosz Porczyk i Magdalena Grąziowska lepiej czują się na deskach teatru. Najgorszym elementem filmu są efekty specjalne przedstawione w zakończeniu. Akcja nalotu niemieckich bombowców na Warszawę przekracza granice estetyki. Jest mocno przerysowana i trudno nie zauważyć słabych scen na green screenie. Komputerowe efekty psują końcowy efekt filmu.
Całokształt oceniam na dobry. Gra aktorska jest na wysokim poziomie, a podobnej fabuły nie łatwo znaleźć w innym filmie. Nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji i poczucia humoru. Lekka komedia idealnie sprawdzi się na jesienny wieczór.

IMDb:http://www.imdb.com/
źródła grafik: www.filmweb.pl

autor:
Agnieszka Kaczorowska
wolontariuszka Sztuki Wyboru

aga

Read 1713 times Last modified on poniedziałek, 11 styczeń 2016 13:29
| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webpisf logowojewoda_webpsc_logo psm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2017
fundatorzy nagrod-01 - Kopia