2017 Logo strona

piątek, 27 listopad 2015 00:00

,,Co gryzie Gilberta Grape’a?” reż. Lesse Hallstrom

Rate this item
(1 Vote)

kadr gilbert

Reżyser Lesse Hallstrom stworzył świat bez amerykańskiego rozmachu. Film ogranicza się do jak najmniejszej ilość efektów specjalnych. Główną formą przekazu są emocje i szara rzeczywistość Gilberta: jeden sklep, zero perspektyw.
Mógł spełniać marzenia. Został w małym miasteczku Endora, by pomóc rodzinie po samobójstwie ojca. Pracuje i opiekuje się chorym na autyzm bratem. Jego matka, Bonnie cierpi na otyłość. Kobieta nie pracuje, nie zarabia. Ogląda świat przez szklany ekran telewizora. Siostry próbują pomóc, ale rzadko im się to udaje. Rodzinny dom jest bliski upadku, a on jako jedyny próbuje go przed tym uchronić. Kiedy ma znaleźć czas na marzenia i miłość?
Gilbert Grape ma wiele powodów do zmartwień.
Bohater szuka miłości ze starszą kobietą, mężatką i matką dwójki dzieci. Romans kończy się na kilku upojnych chwilach. Gilbert jest zagubiony i nie widzi dla siebie żadnych perspektyw. Próbuje zapomnieć o marzeniach i skupić się na pomocy rodzinie. Becky mu na to nie pozwala. Turystka musi zatrzymać się w Endorze ze względu na problem z autem. Żyje chwilą i razem ze swoją babcią odkrywa nieznane miejsca Ameryki. Zostaje na kilka dni w miasteczku i odradza w Gilbercie nadzieje na lepsze jutro. Zaprzyjaźnia się z nim i pomaga przy opiece nad młodszym bratem. Becky jest ucieleśnieniem jego pragnień i marzeń z młodości. Chciałby tak jak ona beztrosko przeżywać nowe przygody.
Obraz Hallstrom’a nie ogranicza się do jednego konfliktu. Mały sklep, w którym pracuje Gilbert konkuruje z nowoczesnym supermarketem. Brat Arnie choruje na autyzm i co kilka dni jest powodem interwencji lokalnych władz. Często zachowuje się nie zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. Gilbert pragnie wszystkiemu sprostać, choć w rzeczywistości gubi się we własnej samotności. Kocha rodzinę i chce dla nich jak najlepiej.
Postać Gilberta Grape’a wykreowana przez Johnego Deepa dotyka każdego z nas. Tworzy wokół siebie aurę spokoju, choć w środku rozerwana jest na kilkanaście kawałków. Tajemniczy i intrygujący wzbudza w nas trwogę oraz chęć pomocy w jakikolwiek możliwy sposób. Deep pokazuje rozpacz, szczęście i obojętność Gilberta Grape’a. Wszystko wskazuje na to, że za kilka lat osiągnie światowy sukces. 1999 rok, pięć lat po premierze filmu Lessea Hallstroma dostaje honorową nagrodę Cesara za całokształt twórczości.
Leonardo DiCaprio przyszedł na przesłuchanie z minimalnym doświadczeniem aktorskim. Nie jednokrotnie podczas castingu zwracano mu uwagę by nie patrzył się wprost na kamerę. Miał przed sobą nie łatwe zadanie. Efekt końcowy filmu zwiastował wielki sukces aktora. Rola upośledzonego Arniego, choć drugoplanowa, jakością dorównuje kreacji Johnego Deepa. DiCaprio jest wiarygodny, a jego postać budzi sympatię wśród widzów. Nieznanego dotąd dziewiętnastoletniego aktora podejrzewano o autyzm. Trudno było uwierzyć w to, że tak młoda osobowość zdolna jest stworzyć obraz upośledzonego chłopca. Leonardo DiCaprio w 1994 roku zostaje nominowany do Oscara.
Nie można zapomnieć o Darlene Cates, która przeniosła na ekran tragedię z własnego życia. Otyłość jej bohaterki Bonnie Grape’a nie jest częścią filmowej charakteryzacji. Kobieta nie miała wcześniej do czynienia z aktorstwem, reżyser spotkał ją przypadkowo. Nie ulega wątpliwości, że należy jej się ogromny szacunek za odwagę i udany epizod filmowy. Darlene nie bała się pokazać światu i stanąć twarzą w twarz ze swoją chorobą.
Bliskie plany filmowe pomogły nam dokładniej poznać bohaterów i towarzyszące im emocje. Nie zabrakło również ujęć, które pokazały pustkę i niepokojący spokój Endory. Operator otrzymuje ode mnie zasłużone brawa. Pokazał światu, że nie tylko szybkie ujęcia mogą zaskakiwać i trzymać nas w napięciu.
Dzieło Hallstroma jest jednym z tych filmów, które posiadają duszę. Jak najbardziej warto je zobaczyć.

Odkryj wnętrze Gilberta.

IMDb:http://www.imdb.com/

źródła grafik:
www.filmweb.pl

 

autor:
Agnieszka Kaczorowska
wolontariuszka Sztuki Wyboru

aga

 

 

Read 2195 times Last modified on poniedziałek, 11 styczeń 2016 13:30
| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webpisf logowojewoda_webpsc_logo psm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2017
fundatorzy nagrod-01 - Kopia