2017 Logo strona

piątek, 27 listopad 2015 00:00

PRZESŁUCHANIE reż. Ryszard Bugajski

Rate this item
(2 votes)

kadr01s

kadr02s

kadr03s

''Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać''

E.Hemingway

Przesłuchanie to dramat polityczny, do dziś określany jako najbardziej antykomunistyczne świadectwo czasów PRL-u. To próba oczyszczenia, rozliczenia się z przeszłością Polski pod butem tyrani stalinizmu. Trudne kino, ukazujące granice ludzkiej wytrzymałości wobec walki z komunistycznym systemem.

Główna bohaterka historii to artystka Antonina Dziwisz. Piękna, utalentowana kobieta, która tańczy i śpiewa w kabaretowym zespole, bawiąc robotniczą i wiejską społeczność. 

Podczas jednego z występów Tonia kłóci się ze swoim mężem, będąc zazdrosną o relacje pomiędzy nim, a jej przyjaciółką. Zdezorientowany i oburzony oskarżeniami małżonek pozostawia zrozpaczoną artystkę samą. Te chwilę wykorzystuje dwóch mężczyzn, rzekomych wielbicieli talentu gwiazdy. Pocieszyciele zapłakanej Antoniny, zapraszają ją do restauracji, gdzie bohaterka upija się do nieprzytomności. Nieświadomą niczego Panią Dziwisz przewożą do obskurnego więzienia. Tam zostaje przesłuchana przez agentów SB, którzy zmuszają ją, aby obciążyła fałszywymi zeznaniami swego przyjaciela Kazimierza Olchę, rzekomego zdrajcę ojczyzny. Kobieta jest odizolowana od jej dotychczasowego życia. Nie może nawet porozumieć się telefonicznie z mężem, który nie wie gdzie Tonia się znajduje. Bohaterka czuje, że musiała nastąpić jakaś pomyłka. Nie wierzy, że znajduje się w więziennej celi z jakiegokolwiek powodu. Traci siły, widząc wokół siebie więzienny terror i zniszczonych, bezsilnych ludzi. W końcu okazuje się, że sprawa kompletnie Toni nie dotyczy, a niewinna bohaterka jest jedynie pionkiem w manipulacyjnej grze agentów SB. Pomaga więc w śledztwie, odpowiadając na prywatne, bezczelnie zadawane pytania. Będąc na skraju załamania, kobieta drwi z całego więziennego cyrku, w którym przypadło jej występować. Antonina jest bita, polewana lodowatą wodą oraz zamykana w łaźni. Kilkakrotnie władza ludowa przystawia jej do głowy pistolet.
''Ja tego dłużej nie wytrzymam'' powtarza codziennie Tonia, zaciskając zęby. Bohaterka nie chcąc poddać się systemowi, który na porządku dziennym niszczy tysiące innych ludzi, staje się symbolem niezawinionego cierpienia i walki wobec bezwzględnego systemu.

Dzieło Bugajskiego to opowieść o walce delikatnej kobiety ze stalinowskim reżimem.
Reżyser filmu obrazuje wszystkie chwile niszczenia psychiki Toni. Od czasu kiedy staje w obliczu pierwszego zeznania, po chwile gdy rodzi dziecko, którego ojcem jest więzienny porucznik Tadeusz Morawski.
Antoninę Dziwisz poznajemy jako wesołą i roztrzepaną kobietę, natomiast żegnamy jako postać moralnej zwyciężczyni i psychiczny wrak człowieka.

Bugajski nie skupia się w filmie na dynamicznym montażu czy budującej napięcie muzyce. Dzięki świetnie napisanym dialogom, pozwala aktorom przejąć odpowiedzialność za prawdziwość historii.
Pomagają im w tym zdjęcia Jacka Petryckiego, który ukazuje postacie na dosyć bliskich planach tak, by znaleźli się blisko kinowego widza.
Poprzez grę aktorską głównej bohaterki, w której kreację wcieliła się niezastąpiona Krystyna Janda, film staje się dla nas koszmarem, którego groza cały czas wzrasta.
Realistyczny krzyk bólu piszczy widzowi w uszach, odbierając zdolność mowy.
Za rolę Antoniny, Janda całkowicie zasłużenie w 1990r. otrzymała nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Festiwalu w Cannes.

''Im chodzi tylko o to, żebyśmy były jak zwierzęta, a nie jak ludzie'' mówi Mira Szajnert, towarzyszka Toni ze wspólnej celi.
Pomieszczenia więzienia, tortury, zasłonięty papierosowym dymem pokój przesłuchań oraz genialnie dobrana obsada, tworzą kultowy obraz, który na długo pozostaje w pamięci.
Młodzi aktorzy, towarzyszący Jandzie na ekranie to : Adam Ferency, Janusz Gajos, Anna Romantowska oraz Olgierd Łukasiewicz, którzy nie pozwalają widzowi, choć w jednej minucie filmu zwątpić w jego historie.

IMDb: http://www.imdb.com/title/tt0084548/

źródła grafik:
gapla.fn.org.pl
www.culture.pl
www.kinozarogiem.pl
www.moviesroom.pl 

autor:
Emilka Lewandowska
wolontariuszka Sztuki Wyboru 

emilia

 

 

Read 1286 times Last modified on poniedziałek, 11 styczeń 2016 13:30
| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webpisf logowojewoda_webpsc_logo psm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2017
fundatorzy nagrod-01 - Kopia