2017 Logo strona

czwartek, 24 listopad 2016 00:00

Uroczysta Gala podsumowująca V. edycję programu "Sztuka Wyboru" Featured

W bydgoskim Multikinie odbyła się uroczysta gala finałowa podsumowująca V. edycję programu profilaktyczno-prewencyjnego „Sztuka Wyboru”. Twórcy najlepszych filmów otrzymali złote, srebrne i brązowe statuetki - kamery. W konkursie wzięło udział 28 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego.

Wczoraj (15.11.16) o godz. 12.00 w bydgoskim Multikinie odbyła się gala finałowa projektu „Sztuka Wyboru”, realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundację Tumult. Co roku przedsięwzięcie to odbywa się w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Camerimage”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Komendy Głównej Policji: Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej mł. insp. Iwona Klonowska, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji kom. Piotr Lubaszko oraz podinsp. Marzena Kordaczuk–Wąs. Z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego gościliśmy Zastępcę Dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Panią Małgorzatę Wiśniewską oraz Pełnomocnika Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Profilaktyki HIV i AIDS Panią Elżbietę Rachowską. Fundację Tumult reprezentował twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Camerimage” Pan Marek Żydowicz. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli partnerów projektu oraz fundatorów nagród.

Z uwagi na wcześniej podjęte zobowiązania w gali nie mógł uczestniczyć Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, który w nadesłanym liście szczególne słowa uznania skierował do młodzieży biorącej udział w projekcie „w społecznie pożytecznym celu wykorzystujecie swój potencjał, wolny czas, zdolności artystyczne oraz umiejętności techniczne. Stworzone przez Was projekty konkursowe stanowią istotne narzędzia w działaniach edukacyjno-profilaktycznych, a tegoroczna edycja projektu – bezpieczne wakacje – jest jednym z priorytetowych obszarów policyjnej profilaktyki kryminalnej. Gratuluję Wam kreatywności i pomysłowości – wszyscy zasługujecie na specjalne wyróżnienie.”

Przedsięwzięcie uświetniły największe sławy światowej kinematografii, które goszczą na 24. MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU SZTUKI AUTORÓW ZDJĘĆ FILMOWYCH CAMERIMAGE 2016. Byli z nami, m.in.:

John Toll – autor zdjęć filmowych, laureat dwóch Oscarów za „Breveheart” oraz „Wichry namiętności”.

Michael Chapman – autor zdjęć filmowych, laureat tegorocznej Nagrody za Całokształt Twórczości Camerimage 2016. Jego talent podziwiać możemy w filmach: „Taksówkarz” czy „Wściekły byk” Martina Scorsese, „Szczęki” Stevena Spielberga, „Pogromcy Duchów 2”.

Anthony Dod Mantle – autor zdjęć filmowych, laureat Oscara za zdjęcia do „Slumdog. Milioner z ulicy” i Złotej Żaby Camerimage 2008 – w jego filmografii możemy znaleźć m.in. takie tytuły jak: „Ostatni król Szkocji”, „127 godzin” Danny Boyle’ a, „Wyścig” Rona Howarda, „Snowden” Oliwiera Stone’a (nominowany w tegorocznym Konkursie Głównym Camerimage) oraz „Trainspotting 2”, do którego aktualnie zakończył zdjęcia.

John Perez – autor zdjęć filmowych, twórca wideoklipów m.in. takich muzyków jak: Rihanna, Shakira, Coldplay, Jayz, Usher, Christina Aguilera, Paul McCartney, czy Eminem.

Warto wspomnieć o kolejnych gościach, których obecność w dużej mierze pozwoliła na podniesienie rangi tego przedsięwzięcia. Muriel Aboulrouss autorka zdjęć filmowych wielokrotnie nagradzana, uznawana za pierwszą kobietę operatora w świecie arabskim. Mająca w swoim dorobku zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i produkcji fabularnych, m.in. do filmu „Falafel” czy „Stray Bullet”. Kolejny gość specjalny to Jonathan Silverman - agent, łowca talentów z agencji in.trin.sic z Los Angeles, która opiekuje się twórcami m.in. seriali „Gra o tron”, „Vinyl” czy „Westworld”. Swoją obecnością zaszczycił nas również polski aktor Robert Gonera znany m.in.: z filmów „Czas Honoru”, „Dług”, „Big Love”, reżyser Ryszard Bugajski – „Przesłuchanie”, „Generał Nil”, „Układ zamknięty”, czy startująca w Konkursie Filmów Polskich Camerimage 2016 „Zaćma”, a także aktor Bartosz Bielenia, odtwórca jednej z głównych ról w filmie „Na granicy”.

Wszyscy w swoich wystąpieniach zachęcali młodych uczestników projektu do pielęgnowania, a także osiągania zamierzonych celów i marzeń. Namawiali do rozwijania swoich pasji. Choć zdarza się, że nie jest to łatwe, to warto pokonywać swoje słabości i uparcie dążyć do celu.

Salę bydgoskiego Multikina wypełniło blisko 500 gości. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie tworzący etiudy filmowe, atakże ich koledzy i koleżanki. Spośród nadesłanych prac jury wyłoniło zwycięzców oraz wyróżniło 5 filmów.

I miejsce i złotą statuetkę otrzymał film „The Crew”, którego twórcami byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, Paulina Lewicka, Michał Dąbrowski, Karol Grabarek pod opieką Pani Moniki Gorzkiej. Stworzona etiuda wyróżniła się opanowaniem, zmienności kadrów, najlepszymi dialogami i otrzymała najwyższą punktację wśród oceniających.

II miejsce i srebrną statuetkę przyznano uczniom X Liceum Ogólnokształcącemu przy Zespole Szkól nr 10 w Toruniu za film „Wakacje z głową”, którego twórcami byli Mateusz Orczykowski, Filip Kaniewski, Paula Cieślak pod okiem Pani Katarzyny Gross- Szumańskiej. W ocenie jury film zachwycił spójnością, energią i świadomie użytą kamerą.

III miejsce i brązową statuetkę otrzymał film „Kochanek” z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, który powstał pod opieką Pana Wojciecha Hermanowskiego, a jego twórcami byli Marta Kubińska, Marcin Drągowski, Karol Kempiński. Etiuda zaskoczyła scenariuszem.

Wyróżnienia otrzymały:

za nowotarską formę film „Wakacyjna miłość” z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy, za wrażliwość społeczną filmy „Mamy problem”z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz „Puk Puk” z I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Za poruszenie ważnego problemu wyróżniono film „BadHoliDay”, którego twórcami byli uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Samostrzelu. Za największą ilość odsłon na You Tube nagrodzono zeszłoroczny film „Game of life” z X LO w Toruniu.

Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że każdy stworzony film powstał dzięki młodym, kreatywnym ludziom, którzy obrazem chcą rozmawiać o rzeczach ważnych. Pokazują, że nie są bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Stają się przykładem dla swoich kolegów i koleżanek.

Nie mogliśmy nagrodzić wszystkich biorących udział w projekcie, ale każdy może czuć się zwycięzcą.

Realizacja tego projektu nie byłaby możliwa bez: MSWiA, KGP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacji Tumult, Studia Filmowego Blackfish, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli, KRUS-u, Zespołu Szkół nr 5 w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, Polskiego Stowarzyszenia Montażystów, Multikina w Bydgoszczy, firm: Canon, Sony, 4Vision, NBP - oddział w Bydgoszczy.

Autor: asp. szt. Paulina Malinowska

Zdjęcia: Martyna Wenda, Paweł Skraba, Piotr Duziak

     
  tresc wszystkie filmy konkursowe 2016  

"Kamera! Akcja! Reakcja! ...czyli bezpieczne wakacje"

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich filmów konkursowych.                         

 
b3   b2   b2

 

 

Płyty DVD

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oparte o filmy i scenariusze lekcji przygotowane przez uczestników projektu.

plytadvd szwyboru2013small

sztukawyboru_facebook_baner

Nasi eksperci

ARTUR BARCIŚ -...
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Pracuje również jako reżyser teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył w 1979 r. Przed kamerami zadebiutował w roku 1978 rolą w serialu "Do krwi ostatniej". Od lat 80. z sukcesami pojawiał się na dużym ekranie, występując... Więcej >>>
BARTOSZ PIOTROWSKI...
Operator i autor zdjęć filmowych. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Związany z kinematografią od 2005 jako operator kamery przy filmach (m.in.): „Tango z aniołem” (serial), „Tylko miłość” (serial), „Testosteron” (2007), „Lejdis” (2008), „Chce się żyć” (2013)... Więcej >>>
KACPER...
Autor zdjęć do filmów krótkometrażowych, krótkich dokumentów i teledysków. Filmy, w których był autorem zdjęć, zdobywały liczne nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą. Nominowany do Złotej Kijanki na Festiwalu Camerimage 2013 za zdjęcia do filmu „Zabicie Ciotki”. Realizując reklamy pracował... Więcej >>>
ALAN ANDERSZ -...
Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Tancerz, wielokrotny mistrz Polski młodzieżowych formacji w stylu latynoamerykańskim, kilkukrotny reprezentant Polski na mistrzostwach Europy i świata. Pasjonat sportu. Na dużym ekranie zagrał w filmach „Pręgi” (reż. Magdalena Piekorz) i „Obława” (reż.... Więcej >>>
ROBERT WIĘCKIEWICZ...
Polski aktor filmowy i teatralny. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Gość specjalny, wykładowca warsztatów podczas 4 edycji Sztuki Wyboru 2015. Laureat wielu nagród filmowych: dwukrotnie dla najlepszego aktora podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni , nagrody specjalnej... Więcej >>>
LUDE RÉNO -...
Scenarzysta, aktor i animator kultury, w latach 2004 – 2011 był reporterem francuskiej telewizji Trace TV. Zrealizował ponad 80 reportaży - w Polsce, Hiszpanii, Czechach oraz USA. Występował w polskich serialach i filmach, jest autorem scenariuszy dla Xawerego Żuławskiego i Bartka Ignaciuka. Od... Więcej >>>
JANUSZ MARTYN -...
Uczestniczył przy realizacji kilkudziesięciu filmów jako animator i twórca layoutu. Pracował jako reżyser, autor postaci i animator w polskiej edycji „Ulicy Sezamkowej”. Główny animator przy „The Story of Little Tree”. W 2002 roku jako główny animator brał udział w animowanej wersji „Mr. Bean”.... Więcej >>>
KRZYSZTOF...
Polski montażysta filmowy. Laureat nagrody za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i laureat Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł w kategorii najlepszy montaż za film "Mój Nikifor", (ponadto siedmiokrotnie nominowany do tej nagrody). Współtworzył najgłośniejsze produkcje ostatniej... Więcej >>>
MAREK SKRZECZ -...
Reżyser i montażysta filmowy. Autor wielokrotnie nagradzanych teledysków. Jego niekonwencjonalne realizacje balansują na pograniczu fabuły i dokumentu. Uczestnik wielu projektów edukacyjno-filmowych m.in.: „Świat od świtu do zmierzchu”, „Pomorskie warsztaty filmowe” oraz „Festiwalu Filmu i Sztuki... Więcej >>>
DOROTA...
Polska reżyserka i scenarzystka, przedstawicielka kina autorskiego, odznaczona Krzyżem Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dorota Kędzierzawska jest kilkukrotną laureatką "Orła" i "Złotych Lwów", została nagrodzona w Cannes w ramach Przeglądu Un... Więcej >>>
ARKADIUSZ TOMIAK -...
Uchodzący za jednego z najlepszych i najciekawszych operatorów filmowych młodego pokolenia. W 1995 ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi.  Autor zdjęć do takich filmów jak „Dziewczyna z szafy”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Obława”, „Symetria” czy „Zróbmy sobie wnuka”, członek... Więcej >>>
ADAM BAJERSKI -...
Ukończył Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi (w 1992 roku). Brał udział w realizacji reklam i seriali telewizyjnych Plebania i Samo życie (czołówka). Filmowy debiut fabularny to Zmruż oczy za który otrzymał (wspólnie z Pawłem Śmietanką) nagrodę za zdjęcia na 28. Festiwalu Polskich Filmów... Więcej >>>
ŁUKASZ ŻAL -...
ur.24 czerwca 1981 roku w Koszalinie – operator obrazu, fotograf. Ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi w 2008 oraz Wrocławską Szkołę Fotografii AFA. Zajmuje się zarówno krótkimi formami fabularnymi, dokumentami, teledyskami jak i reklamami oraz formami... Więcej >>>
PAWEŁ DYLLUS -...
Ceniony operator filmowy, absolwent Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor zdjęć nagradzanych filmów - "Emilka płacze", "Ballada o Piotrowskim". Laureat Złotej Kijanki Camerimage 2006, Panavision Student Award, Kodak Award - Polish Film Festival... Więcej >>>
RADOSŁAW ŁADCZUK -...
Operator filmowy,  współtwórca między innymi takich nagradzanych filmów jak "Jesteś Bogiem", "Sala samobójców", "Na północ od Kalabrii", "Bez wstydu" i wielu innych. Operator dostrzeżony poza granicami kraju i angażowany do kolejnych zagranicznych produkcji.  Więcej >>>
BARTOSZ PIETRAS -...
Montażysta filmowy. Pracował między innymi przy takich filmach jak "Sala samobójców", "Oda do radości" i serialu "Pitbull"...   Więcej >>>
prev
next

Goście Gali Sztuki Wyboru

Recenzje Dyskusyjnego Klubu Filmowego

Nasi eksperci

| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webpisf logowojewoda_webpsc_logo psm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2017
fundatorzy nagrod-01 - Kopia