2017 Logo strona

Porady eksperta

3d_okladka_sztuka_wyboru

Tworząc swój pierwszy film fabularny stajemy przed wieloma wyzwaniami. Trzeba zadbać o scenariusz, sprzęt, aktorów, odpowiednie plany oraz oświetlenie. Długie godziny spędzamy na kolejnych powtórkach, dyskusjach, testowaniu swoich pomysłów. Kiedy wreszcie mamy upragniony materiał, stajemy przed największym wyzwaniem - jak z tego chłamu, który udało nam się zarejestrować stworzyć film, który zgrabnie opowiada tę wspaniałą historię, jaką sobie wymyśliliśmy. Dlatego później przez długie godziny przycinamy to tu, to tam, zestawiamy kolejne ujęcia ze sobą sprawdzając, czy do siebie pasują, a najczęściej stwierdzając, że raczej nie. Szukamy dobrej, darmowej muzyki, dorzucamy napisy, które także muszą mieć jakąś formę, eksportujemy cały materiał i... stwierdzamy, że jest nam wstyd, bo chłam pozostał chłamem. Skąd to wszystko wiem? Przeżyłem to już wielokrotnie...

Nasze wyobrażenia vs Stan realny na końcu pracy...

W tym dziale strony sztukawyboru.pl znajdziecie bazę linków, tutoriali i innych przydatnych materiałów, które - mam nadzieję - pomogą wam w zmaganiach z filmem i grafiką konkursową.

st. post. Szymon Tworowski

Projekt graficzny autorstwa Kai Gawrońskiej. Większość animowanych gifów przedstawionych w tym dziale pochodzi ze strony IF WE DON'T, REMEMBER ME i są autorstwa Gustafa Mantela. Z jakich filmów pochodzą? Poszukajcie sami. 

Niestety spotkania z ekspertami możemy organizować tylko podczas warsztatów, na szczęście internet umożliwia nam kształcenie się we własnym zakresie i spotkania wirtualne z ekspertami z całego świata. W tym dziale postaramy sie zbierać godne polecenia materiały filmowe oraz odnośniki do stron internetowych, na których znajdziecie jeszcze więcej przydatnych informacji. Jesteśmy anglojęzyczni i wy także powinniście być, jeśli chcecie coś zdziałać we współczesnym świecie, dlatego obok materiałów w języku polskim będziemy zamieszczać materiały w języku angielskim.

W poprzedniej edycji otrzymaliśmy ogromną ilość prac graficznych, niestety połowę z nich musieliśmy odrzucić już na wstępie. Nawet jeśli pomysł był dobry to w wielu wypadkach wykonanie nie było zadowalające. W tym artykule przygotowałem garść linków, które mogą wam pomóc w kolejnych edycjach.

Era kina niemego minęła bezpowrotnie, ale nawet wtedy filmy wyświetlane były przy akompaniamencie patefonów albo muzyki na żywo. Dźwięk i muzyka stanowią integralną część języka filmowego i żaden obraz nie jest w stanie obejść się bez tych elementów. Mamy oczywiście filmy dokumentalne oraz filmy fabularne tworzone według zasad Dogmy 95, w których twórcy często rezygnują ze wzbogacania swojego materiału o muzykę. Ale nawet wtedy rejestrują tło dźwiękowe, które jest wypełnione różnorodnymi dźwiękami mogącymi być uznane za muzykę.

Już w poprzedniej edycji sztuki wyboru można było zauważyć, że korzystacie z Adobe After Effects, w niektórych przypadkach wprost było widać, że niektórzy z was inspirują się Andrew Kramerem. Mogę tylko pochwalić za taką inicjatywę. W tym dziale porad zajmiemy się stronami z których warto się uczyć tej dziedziny sztuki filmowej.

W poprzedniej edycji Sztuki Wyboru większość grafik i filmów posługiwała się bazowymi czcionkami systemów operacyjnych i programów graficznych na których pracujecie. To oczywiście nie jest błędem, ale czasami warto poświęcić chwilę na poszukanie czcionki indywidualnej. Zwłaszcza jeśli jest to plakat w którym hasło stanowi kluczową rolę. W tym artykule znajdziecie bazę linków do stron z czcionkami z których zazwyczaj korzystam oraz kilka złotych zasad z którymi każdy twórca powinien się zapoznać.

 Jeśli masz jakieś pytania dotyczące regulaminu lub masz trudności techniczne - wypełnij formularz. Postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć, aby rozwiać wszelkie twoje wątpliwości. Zanim zadasz pytanie, sprawdź tematy znajdujące się w dziale "Porady eksperta" - być może powstało już szczegółowe opracowanie na temat nurtującego cię problemu.

| Organizatorzy | Partnerzy | Patronaty
  logo stopka small kwp weblogo stopka small marszalek weblogo stopka small tumult2    logo stopka small KPCEN   logo stopka small blck fsh  logo stopka small szkola   wojewoda_webpisf logowojewoda_webpsc_logo psm_logo
| Fundatorzy nagród edycja 2017
fundatorzy nagrod-01 - Kopia